Zasoby dotyczące bezpieczeństwa dzieci online

👨🏽‍💻🔒

Prowadzenie rozmów z dziećmi oraz nastolatkami o cyberprzemocy, hejcie i udostępnianiu nieodpowiednich treści

Należy regularnie rozmawiać o zagrożeniach związanych z cyberprzemocą, hejtem i udostępnianiem nieodpowiednich treści w internecie.

Regularne rozmowy z naszymi najbliższymi o potencjalnych zagrożeniach online, w tym o cyberprzemocy, hejcie i udostępnianiu nagich zdjęć czy filmów (tzw. sexting), mogą pomóc uniknąć poważnych problemów. Najlepiej mówić o tym ze spokojem i co pewien czas powracać do tematu.

Jeśli dziecko powie Ci, że doświadczyło cyberprzemocy, hejtu lub udostępniło nieodpowiednie treści, zachowaj spokój i skup się na tym, jakiej pomocy może potrzebować. Doceń odwagę, którą wykazało się dziecko, mówiąc Ci o tej sytuacji, i zapewnij je, że wszystko będzie dobrze. Następnie podejmij z dzieckiem współpracę, żeby zminimalizować wszelkie potencjalne niebezpieczeństwa.

Uwaga: Nasza usługa z funkcjami Ochrona w sieci i Stop Hejt pomaga wykrywać potencjalne zagrożenia związane z cyberprzemocą i chronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami. Porozmawiaj z dzieckiem, dlaczego chcesz używać tych funkcji i o tym, jak powinno reagować na alerty i blokady, które mu ustawisz.

Dowiedz się więcej

💡

Wskazówki, które pomogą dzieciom bezpiecznie używać internetu i unikać cyberprzemocy

Dbanie o to, żeby dzieci i nastolatki korzystały z internetu w bezpieczny sposób i umiały radzić sobie z cyberprzemocą.

Żeby zachować bezpieczeństwo online i chronić się przed cyberprzemocą:

📱🗣️

Postępowanie w przypadku cyberprzemocy

Jak rozpoznać zagrożenie i pomóc dziecku lub nastolatkowi.

Cyberprzemoc jest formą dręczenia za pośrednictwem urządzeń cyfrowych takich jak telefon, komputer lub tablet. Do nękania mogą służyć wiadomości SMS, komunikatory, czaty, maile, gry internetowe, media społecznościowe, streaming na żywo, zdjęcia i filmy. Nękanie zwykle definiuje się jako agresywne i powtarzalne ataki słowne lub fizyczne, w których sprawca wykorzystuje nierówny układ sił, ale każdy rodzaj dręczenia, w tym znieważanie, groźby, podszywanie się, rozpowszechnianie plotek czy wykluczenie, może mieć równie negatywne skutki. Obrazy zawierające nagość mogą służyć jako narzędzie przemocy. Cyberprzemocy towarzyszy często przemoc fizyczna w szkole lub otoczeniu.

To, że dziecko jest ofiarą cyberprzemocy, nie zawsze jest oczywiste. Czasami może Ci o tym nie mówić. Należy zwracać uwagę na następujące sygnały, które mogą, choć nie muszą, oznaczać, że dziecko doświadcza cyberprzemocy: dziecko ma trudności z zasypianiem, nie chce chodzić do szkoły, ma obniżoną samoocenę lub inaczej niż dotąd korzysta z internetu, na przykład stale sprawdza media społecznościowe lub chowa urządzenia, gdy jesteś w pobliżu.

Cyberprzemocy może doświadczyć każde dziecko, jednak niektóre są na nią bardziej narażone. Większe ryzyko dotyczy dzieci z grup marginalizowanych, np. ze względu na religię, pochodzenie etniczne, dzieci z niepełnosprawnościami, dzieci bardziej wrażliwych, a także tych, które wyglądają lub zachowują się nietypowo.

Prowadzenie z dzieckiem częstych, krótkich rozmów o jego aktywności online sprzyja budowaniu relacji, która zachęca je, żeby powiedziało Ci, jeśli doświadczy cyberprzemocy. To ważne, żeby dziecko wiedziało, że nie jest temu winne, a do tego może liczyć na ludzi, którzy pomogą mu poradzić sobie z tym problemem. Nasza usługa z funkcją Stop Hejt może pomóc w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń związanych z cyberprzemocą.

Potraktuj sprawę poważnie. Cyberprzemoc może wynikać z cierpienia dziecka i prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów. Przed wyciągnięciem konsekwencji, dowiedz się, dlaczego Twoje dziecko jest złośliwe lub zachowuje się agresywnie.

Powody takiego zachowania mogą być różne. Oto niektóre z nich:

Jeśli dziecko stosuje cyberprzemoc wobec innych, rodzice i inni zaufani dorośli mogą:

🛑

Nagabywanie dzieci w celach seksualnych

Oznaki nagabywania na tle seksualnym i rozmawianie o tym z dziećmi i nastolatkami.

Osoba, która nagabuje dziecko na tle seksualnym, często wykorzystuje internet do budowania relacji z dzieckiem, żeby nim manipulować i wykorzystać. Takie osoby dążą do zaprzyjaźnienia się z dzieckiem, stopniowo zdobywając jego zaufanie.

Prowadź z dzieckiem dostosowane do jego wieku rozmowy o nagabywaniu, żeby chronić je przed tymi zjawiskami. Zapewnij swoje dziecko, że nie ono jest winne temu, że ktoś je nagabuje.

Otwarta komunikacja odgrywa kluczową rolę. Ochrona dziecka przed nagabywaniem wymaga ciągłego działania, żeby dziecko wypracowało mechanizmy wykrywania zagrożeń i swobodnie informowało Cię o tym, że dzieje się coś złego.

Choć poniższe sygnały nie muszą oznaczać nagabywania na tle seksualnym, to rodzice powinni być wyczuleni, jeśli dziecko:

Porozmawiaj z dzieckiem, żeby sprawdzić, czy ktokolwiek w internecie:

Rozmowa z dzieckiem to, niezależnie od jego wieku, najlepszy sposób, żeby dowiedzieć się, czy ktoś nagabuje je w internecie i ustrzec je przed zagrożeniem.

Rozmawianie o nagabywaniu z małym dzieckiem:

Rozmawianie o nagabywaniu ze starszymi dziećmi i młodszymi nastolatkami:

Rozmawianie o nagabywaniu ze starszymi nastolatkami:

Pamiętaj: To Ty znasz swoje dziecko najlepiej. Sposób, w jaki rozmawia się z dzieckiem na trudne tematy powinien zależeć od jego wieku, dojrzałości i innych czynników, w tym jego wrażliwości i stanu emocjonalnego.

Dziecko może niechętnie rozmawiać o swoich kontaktach internetowych i może nie być świadome, że jest nagabywane. Zapewnij swoje dziecko, że nie jest winne temu, że ktoś je nagabuje.

👩🏻‍⚕️💬

Skorzystaj ze wsparcia w sferze zdrowia emocjonalnego i psychicznego

Musisz natychmiast skontaktować się z przeszkolonym doradcą? Do dyspozycji masz następujące możliwości:

Telefon Zaufania 116 111 to bezpłatna, anonimowa linia wsparcia dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzieci i młodzież mogą porozmawiać z przeszkolonymi doradcami o wszelkich problemach, z jakimi się mierzą: relacjach z rówieśnikami, trudnych emocjach, problemach w szkole, przemocy czy dyskryminacji.

Numer telefonu: 116 111

Warto odwiedzić stronę telefonu zaufania, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach wsparcia

Rodzice mogą skorzystać z bezpłatnej, anonimowej linii wsparcia w zakresie przeciwdziałania problemom takim jak przemoc w szkole, cyberprzemoc, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, czy zaburzenia odżywiania. Konsultanci udzielają pomocy telefonicznej oraz online w sprawach związanych z ochroną dzieci przed zagrożeniami wynikającymi z zachowań ryzykownych, w tym korzystania z nowych technologii.

Linia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-15:00.

Numer telefonu: 800 100 100

Więcej informacji można znaleźć na stronie telefonu dla rodziców i nauczycieli

Hejt Alert to kompleksowa usługa, która zapewnia dostęp do trzech rodzajów wsparcia: pomocy prawnej, konsultacji psychologicznej oraz wsparcia informatycznego. Usługa ta została stworzona z myślą o przeciwdziałaniu cyberprzemocy i zagrożeniom w sieci.

Hejt Alert jest dostępny w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-19:00.

Aby skorzystać z usługi, należy wybrać przycisk na dole strony "Zadzwoń do Centrum Pomocy (Hejt Alert)" i wybrać interesującą nas kategorię.

Więcej informacji oraz regulamin usługi znajdziesz na stronie Hejt Alert

🚨

Zgłaszaj

Niepokojące treści możesz zgłosić anonimowo na stronie dyzurnet.pl.

Odwiedź stronę dyzurnet.pl, żeby dowiedzieć się więcej